img

Pielęgnacja mebli z eko-skóry

Kiedy kupujemy meble z ekologicznej skóry, trzeba się zastanowić, czym najlepiej je czyścić, by wyglądały dobrze i były bezpieczne. W tym tekście napiszemy o walce z różnymi rodzajami zabrudzeń i o sposobach ich usuwania

Usuwanie brudu

Ekoskórę czyści się stosunkowo łatwo. Wybór foteli fryzjerskich czy sof z tego materiału jest świetnym pomysłem, bo na pewno nie będzie się spędzać długich godzin na czyszczeniu. Zazwyczaj wystarczy dosłownie kilka chwil. Najlepszym sposobem na wszelkie zabrudzenia jest bowiem szmatka nasączona wodą z mydłem. Po czyszczeniu trzeba tylko spokojnie wysuszyć wszystkie powierzchnie. Zabezpieczy to materiał przed pękaniem. Żadnego rodzaju detergenty na bazie nafty czy alkoholi nie będą tutaj potrzebne. Wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki są dla ekoskóry bezpośrednio niebezpieczne i nie powinno się ich stosować.

Usuwanie pleśni

Jeśli nie zadbamy o suchość ekoskóry, może pojawić się na niej pleśń, ale da się ją usunąć. Służą do tego specjalne środki w sprayu, a skuteczna jest także terpentyna naniesiona na szmatkę. Wystarczy tylko materiał przetrzeć i gotowe. Ta metoda zadziała jednak tylko, kiedy atak pleśni ogranicza się do zewnętrznych elementów mebla.

Eko meble

Jeśli zabrudzenie weszło głębiej, zacząć trzeba od wykorzystania papieru szklistego, po czym trzeba przemyć tak oczyszczone miejsce wodą z amoniakiem i tym razem porządnie wszystko wysuszyć. Miejsce może się odbarwić, więc po około 2 godzinach należy je przetrzeć specjalną pastą koloryzującą i dobrze je wypolerować. Przywróci to sztucznej skórze odpowiedni wygląd.

Konserwacja ekoskóry

Konserwacja ekoskóry nie jest specjalnie trudna, ale jest konieczna. Ekoskóra będzie ładna i wytrzymała przez długie lata, tylko jeśli po każdym czyszczeniu przeprowadzimy krótki zabieg konserwacyjny, już oczywiście po wysuszeniu i doschnięciu ekoskóry. Taki zabieg konserwacyjny wymaga zastosowania specjalnych środków w sprayu do ekoskóry, a można też wykorzystać zwykłe kremy do skóry, które jednak są droższe i mniej wydajne. Zastosowanie środka do rozpylania jest też znacznie wygodniejsze i zajmuje wyraźnie mniej czasu.

Karolina Malinowska

Redakcja djokovic.pl

Zobacz również