img

Procedury bezpieczeństwa w salonie pielęgnacji paznokci, których należy przestrzegać

Prawdopodobnie nie zastanawiają się Państwo nad tym zbytnio, ale procedury bezpieczeństwa w salonie pielęgnacji paznokci są istotną częścią codziennej działalności Państwa firmy. Na co dzień pracujesz z różnymi szkodliwymi substancjami chemicznymi, które znajdują się w klejach, lakierach do paznokci, zmywaczach i innych produktach. Chociaż Ty i Twój personel możecie być narażeni na długotrwały kontakt z tymi substancjami, Twoi klienci mogą być również narażeni na rozwój pewnych schorzeń, takich jak stopa sportowca, a nawet mogą być narażeni na kontakt z patogenami przenoszonymi drogą krwi, takimi jak HIV, zapalenie wątroby typu B lub C. Jak więc chronisz swoich pracowników i klientów przed tymi zagrożeniami?

Zapewnienie bezpieczeństwa Tobie i Twojemu personelowi

Praca z silnymi chemikaliami przez większość tygodnia nie może być zbyt dobra dla Ciebie i Twojego zespołu - tak, nawet zmywacz do paznokci o zapachu brzoskwini nie jest zbyt zdrowy. W wyniku ciągłego wdychania tych oparów, Ty i Twój zespół jesteście narażeni na ryzyko rozwoju wielu chorób. Niektóre z bardziej powszechnych substancji chemicznych obejmują:

 • Octan butylu: znajduje się w lakierach i zmywaczach - zwykle powoduje podrażnienie oczu, gardła, nosa i bóle głowy.
 • Ftalan dibutylu (DBP): występujący w lakierze - powoduje podrażnienie skóry, oczu, gardła i może również powodować mdłości.
 • Aceton: znajduje się w zmywaczu do paznokci - powoduje zawroty głowy, podrażnienie oczu i skóry oraz bóle głowy.
 • Acetonitryl: znajduje się w zmywaczu do kleju - powoduje problemy z oddychaniem, mdłości, wyczerpanie i podrażnienie dróg oddechowych.
 • Formaldehyd: znajduje się w lakierach do paznokci i utwardzaczach do paznokci - może powodować raka i problemy z oddychaniem, a także podrażnienie oczu.
 • Toluen: znajduje się w lakierach do paznokci i niektórych klejach - podrażnia drogi oddechowe, uszkadza wątrobę i nerki, a nawet może zaszkodzić nienarodzonym dzieciom.
 • Kwas metakrylowy: występujący w podkładach do paznokci - powoduje podrażnienie dróg oddechowych, a nawet poparzenia.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju skutków ubocznych, musisz mieć dobrze opracowane procedury bezpieczeństwa. Jeśli tylko możesz, kupuj produkty profesjonalne, które są wolne od niebezpiecznych substancji chemicznych (lub mają ich zredukowaną ilość). Czytaj również etykiety swoich produktów i upewnij się, że Twój zespół jest zaznajomiony z zagrożeniami wynikającymi z nadmiernej ekspozycji. Zdecydowanie najważniejszą metodą unikania nadmiernego narażenia na działanie substancji chemicznych jest niedopuszczanie do kontaktu produktów z oczami, ustami i skórą oraz posiadanie dobrze wentylowanego miejsca pracy. Rękawice, gogle i maski oddechowe ograniczają możliwość kontaktu z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, a system wentylacyjny pozwala utrzymać powietrze w stanie umożliwiającym oddychanie.

Zapewnienie bezpieczeństwa klientom

Chociaż klienci mogą być narażeni na działanie dużych dawek substancji chemicznych wytwarzanych przez Twoje produkty, nie jest to tak prawdopodobne, ponieważ nie pracują z nimi stale. Jednak klienci są bardzo podatni na zagrożenia biologiczne, jeśli nie przestrzegasz procedur sterylizacji w salonie pielęgnacji paznokci. Jak wspomniano wcześniej, niektóre z najczęstszych zagrożeń dla klientów to patogeny przenoszone przez krew, wirusy, bakterie i infekcje grzybicze. Jeśli klient ma stan, który jest śledzony z powrotem do salonu paznokci, może być winny zaniedbania zawodowego i może nawet mieć działania prawne wniesione przeciwko tobie.

Aby zmniejszyć możliwość rozprzestrzeniania się zagrożeń biologicznych, Ty i Twój zespół musicie dokładnie przestrzegać procedur sterylizacji w salonie pielęgnacji paznokci. Upewnij się, że:

 • Unikać kontaktu z krwią lub innymi płynami ustrojowymi
 • Nosić rękawiczki podczas zabiegów
 • pozbywać się produktów jednorazowego użytku
 • myć ręce przed i po pracy z klientem
 • Zdezynfekuj narzędzia - można to zrobić w roztworach dezynfekujących lub w autoklawie - narzędzia powinny być przechowywane w pudełkach z filtrem UV
 • Wyczyść wszystkie powierzchnie, które miały bezpośredni kontakt z klientem
 • Dezynfekuj umywalki do stóp po każdym użyciu

Pracujesz z różnymi klientami i wystarczy jeden, który może być nosicielem wirusa, infekcji grzybiczej lub szkodliwych bakterii. Jeśli będziesz ich leczyć i nie zdezynfekujesz odpowiednio swojego stanowiska pracy i narzędzi, możesz mieć poważne kłopoty - dlatego upewnij się, że Ty i Twój zespół wiecie dokładnie, jak to robić!

[Total: 1 Average: 5/5]

Table of Contents

 • Bezpieczeństwo Twoje i Twoich pracowników
 • Bezpieczeństwo klientów
Zapisz się do newslettera Politykę prywatności można przeczytać tutaj.

Norbert Kostecki

Redakcja djokovic.pl

Zobacz również